Acumulatori și redresoare
Pe scurt: Acumulatorul este piesa care decide cât lucrează efectiv o mașină între două încărcări, iar redresorul potrivit îi dublează durata de viață. Categoria cuprinde 5 produse.
Acumulatorul este piesa care decide cât lucrează efectiv o mașină între două încărcări, iar redresorul potrivit îi dublează durata de viață. Un acumulator încărcat cu un redresor nepotrivit se degradează în luni, nu în ani.
Avem acumulatori de tracțiune Deep Cycle în toate cele trei tehnologii — GEL (NBA), AGM (RITAR EV) și cu acid (U.S. Battery), plus EXIDE-GNB Sonnenschein — și redresoare TCE NEOS. Spune-ne modelul mașinii și îți indicăm acumulatorul și redresorul compatibile.
Categoria cuprinde 5 produse. Actualizat: 2 noiembrie 2026.
- EXIDE-GNB 1
- NBA 1
- RITAR 1
- TCE - NEOS 1
- U.S. Battery 1
Acumulatori tracțiune Deep Cycle EXIDE-GNB Sonnenschein
Bateriile 12V marca Sonnenschein cu GEL sunt fabricate în Germania și sunt împărțite în două game._x000D_
_x000D_
1. Gama GF-Y, destinate pentru aplicații mobile precum scaune cu rotile electrice, scutere electrice, mașinuțe de golf, bărci electrice și alte aplicații asemănătoare._x000D_
_x000D_
2. Gama GF-V, destinate utilizărilor industriale cu regim intens. Printre aplicațiile destinate se numără cele pentru mașini de curățat pardoseli, transpalete, utilaje auto-ghidate, nacele sau platforme aeriene, mașinuțe sau autobuze electrice._x000D_
Bateriile 12V cu GEL marca Sonnenschein au ca principale caracteristici:
_x000D_
- _x000D_
- Valvă regulatoare PB-acid (VRLA)
- Nu necesită mentenanță (completare cu apă distilată)
- Siguranță intrinsecă deosebită
- Robuste, sigure și fiabile
- Autodescărcare scăzută
- 700 cicluri conform IEC 60254-1
- Gamă de 12V între 14Ah și 196Ah
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
| Tip | Tensiune nominală_x000D_ _x000D_ V | Capacitate nominală_x000D_ C5 (30 °C)_x000D_ Ah | Capacitate nominală_x000D_ C20 (30 °C)_x000D_ Ah | Lungime (l)_x000D_ maximă_x000D_ mm | Lățime (b/w)_x000D_ maximă_x000D_ mm | Înălțime (h)_x000D_ maximă_x000D_ mm | Greutate*_x000D_ kg | Terminal | Poziție terminal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GF 06 160 V1 | 6 | 160 | 196 | 246 | 192 | 275 | 29 | A-Terminal | 1 |
| GF 06 180 V | 6 | 180 | 200 | 246 | 192 | 275 | 31 | A-Terminal | 1 |
| GF 06 180 V Q | 6 | 180 | 200 | 246 | 192 | 284 | 31.5 | F-M10 | 1 |
| GF 06 240 V | 6 | 240 | 270 | 311 | 183 | 358 | 47 | A-Terminal | 1 |
| GF 12 050 V | 12 | 50 | 55 | 278 | 175 | 190 | 19 | A-Terminal | 3 |
| GF 12 050 V G | 12 | 50 | 55 | 278 | 175 | 190 | 19 | G-M6 | 3 |
| GF 12 076 V | 12 | 76 | 86 | 330 | 171 | 236 | 28.8 | A-Terminal | 2 |
| GF 12 090 V | 12 | 90 | 98 | 513 | 189 | 219 | 36.5 | A-Terminal | 4 |
| GF 12 105 V | 12 | 105 | 120 | 345 | 174 | 283 | 37.5 | A-Terminal | 3 |
| GF 12 110 V | 12 | 110 | 120 | 513 | 223 | 219 | 45.5 | A-Terminal | 4 |
| GF 12 160 V | 12 | 160 | 196 | 518 | 274 | 238 | 62.5 | A-Terminal | 4 |
_x000D_
*Greutățile pot prezenta o toleranță de /- 5%
Acumulatori tracțiune Deep Cycle NBA – GEL
| FABRICANT | Cod produs | Specificatii tehnice | Dimensiuni (mm) | Greutate | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voltaj | Capacitate | L | l | h | kg | ||||
| Ah/C5 | Ah/C20 | ||||||||
![]() | 5GL3GEL | 12V | 52 Ah | 68 Ah | 278 | 175 | 190 | 22.50 | Fișă tehnică |
| 4GL12N | 12V | 85 Ah | 100 Ah | 345 | 170 | 235 | 35.10 | Fișă tehnică | |
| 4GL12NH | 12V | 105 Ah | 140 Ah | 345 | 170 | 285 | 42.70 | Fișă tehnică | |
| 3 GL 6E | 6V | 185 Ah | 240 Ah | 244 | 192 | 275 | 34.10 | Fișă tehnică | |
| MAXXI GEL | 6V | 250 Ah | 335 Ah | 305 | 180 | 365 | 54.30 | Fișă tehnică | |
Acumulatorii sunt fabricați în concordanță cu standardele europene actuale.
Avantaje:
- Acumulatorii cu gel pot funcționa în orice poziție (orientare)
- Tehnologia cu gel permite o utilizare în siguranță în orice mediu fără a fi necesare operațiuni de mentenanță (completare regulată cu apă distilată), nu emană gaze
- Au o rezistență crescută la șoc și vibrații
- Electrolit GEL (nu curge chiar dacă se sparge)
- Își revin mult mai repede decât bateriile cu electrolit lichid (acid) dacă sunt lăsate neîncărcate o perioadă mai mare de timp
- Rată de descărcare scăzută
- Recomandate pentru cicluri profunde de descărcare
Durată de viață estimată:
- 700 cicluri la 80% descărcare
Aplicații:
- vehicule electrice
- transpalete
- mașini de spălat-aspirat pardoseli
- mașini de măturat
- mașini de golf
- platforme de ridicare
- scaune rulante
- panouri solare
Acumulatori tracțiune Deep Cycle RITAR EV – AGM
| FABRICANT | Cod produs | Specificatii tehnice | Dimensiuni (mm) | Greutate | Aplicații | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voltaj | Capacitate | L | l | h | kg | |||||
| Ah/C5 | Ah/C20 | |||||||||
| EV 12-14 | 12V | 10,9 Ah | 14 Ah | 151 | 98 | 105 | 4.50 | Fișă tehnică | Scutere |
| EV 12-24 | 12V | 20,6 Ah | 24 Ah | 182.5 | 78.5 | 170 | 7.00 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-33 | 12V | 28,1 Ah | 35,4 Ah | 195 | 130 | 168 | 10.20 | Fișă tehnică | Scaune rulante | |
| EV 12-45 | 12V | 38,3 Ah | 48,2 Ah | 198 | 166 | 169 | 14.60 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-55 | 12V | 46,8 Ah | 58,8 Ah | 229 | 138 | 216 | 18.00 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-60 | 12V | 51 Ah | 64,2 Ah | 260 | 169 | 185 | 20.00 | Fișă tehnică | Scaune rulante & Mașini curățenie | |
| EV 12-75 | 12V | 64 Ah | 80,4 Ah | 260 | 169 | 218 | 23.50 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-100 | 12V | 85 Ah | 100 Ah | 328 | 172 | 220 | 31.50 | Fișă tehnică | Mașini curățenie | |
| EV 6-205 | 6V | 180,5 Ah | 206 Ah | 260 | 180 | 264 | 29.00 | Fișă tehnică | ||
Construcția acumulatorilor este foarte solidă, iar materialele folosite oferă performanță și fiabilitate în cele mai dificile situații.
Tehnologia AGM înseamnă că bateriile sunt sigilate și nu emit gaze toxice la încărcare și nu necesită operațiuni de mentenanță.
Avantaje:
- Sunt baterii fără întreținere, nu necesită completare cu apă distilată
- Performanțe mai bune la curenți mari de descărcare / intervale scurte de timp
- Dimensiuni mai reduse
- Încărcare mai rapidă comparativ cu tehnologia clasică plumb-acid
- Nivel de siguranță ridicat, electrolitul nu curge datorită tehnologiei AGM
- Procent scăzut de autodescărcare
- Rezistență ridicată la șocuri și vibrații
- Procent scăzut de sulfatare (stratificare) datorită tehnologiei AGM
- Poate fi utilizată în orice poziție, este un acumulator etanș, electrolitul nu curge
- Emisii de gaze foarte scăzute (dacă nu este supraîncărcată)
- Performanțe ridicate la temperaturi scăzute
Durată de viață estimată:
- 700 cicluri la 80% descărcare
Aplicații:
- scutere
- scaune rulante
- mașini de curățat pardoseli
- mașini de golf
- stivuitoare
Acumulatori tracțiune Deep Cycle U.S. Battery – ACID
| FABRICANT | Cod produs | Specificatii tehnice | Dimensiuni (mm) | Greutate | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voltaj | Capacitate | L | l | h | kg | ||||
| Ah/C5 | Ah/C20 | ||||||||
| US-12VRX155 | 6V | 172 Ah | 220 Ah | 260 | 181 | 286 | 26.00 | Fișă tehnică |
| US-2200 XC2 | 6V | 181 Ah | 232 Ah | 260 | 181 | 286 | 28.00 | Fișă tehnică | |
| US-100DIN XC2 | 6V | 199 Ah | 247 Ah | 244 | 191 | 276 | 28.00 | Fișă tehnică | |
| US-125 XC2 | 6V | 198 Ah | 242 Ah | 260 | 181 | 286 | 30.00 | Fișă tehnică | |
| US-145 XC2 | 12V | 213 Ah | 251 Ah | 260 | 181 | 302 | 32.00 | Fișă tehnică | |
| US-305 XC2 | 12V | 261 Ah | 310 Ah | 302 | 181 | 371 | 41.00 | Fișă tehnică | |
| US-L16 XC2 | 12V | 297 Ah | 385 Ah | 302 | 181 | 425 | 50.00 | Fișă tehnică | |
| US-12VRX155 | 12V | 122 Ah | 155 Ah | 355 | 179 | 289 | 39.00 | Fișă tehnică | |
| US-8VGC XC2 | 8V | 133 Ah | 170 Ah | 260 | 181 | 286 | 48.00 | Fișă tehnică | |
Toate bateriile sunt produse în SUA, trecând cele mai exigente standarde de calitate.
Modul de operare este unul clasic, cu acid, bateriile necesitând o întreținere periodică, însă răsplătind acest efort cu performanțe remarcabile.
Avantaje:
- Acumulatorii cu acid au durata de viață cea mai lungă
- Raport calitate-preț cel mai bun
- Tehnologia cu electrolit lichid (ACID) a fost testată îndelung și este ajunsă la maturitate
- Gamă largă de produse compatibile cu orice tip de aplicație
- Pot elibera o cantitate foarte mare de energie într-un interval foarte scurt de timp putând suporta curenți foarte mari
Durată de viață estimată:
- 700 cicluri la 80% descărcare
Aplicații:
- vehicule electrice
- transpalete
- mașini de spălat-aspirat pardoseli
- mașini de măturat
- mașini de golf
- platforme de ridicare
- scaune rulante
- panouri solare
Redresoare încărcare acumulatori TCE – NEOS
Producătorul TCE s-a remarcat prin produse inovatoare, foarte fiabile și eficiente energetic. Toate redresoarele sunt de tipul High Frequency, ceea ce se traduce prin: dimensiuni reduse (pot fi integrate în utilaje), randament ridicat și usurință în utilizare._x000D_
Avantaje:
_x000D_
- _x000D_
- Tehnologia avansată care încorporează dispozitive IGBT și MOSFET pentru frecvențe mai mari
- Controlul precis al încărcării și al curentului de ieșire, cu selectarea diverselor profiluri de încărcare pentru a preveni supraîncărcarea
- Controlul foarte eficient al puterii înseamnă costuri electrice mai mici
- Dimensiuni mai mici și mai ușoare în greutate decât încărcătoarele standard
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Durată de viață estimată:
_x000D_
- _x000D_
- 700 cicluri la 80% descărcare
_x000D_
_x000D_
MENȚIUNE:
_x000D_
- _x000D_
- la alegerea redresorului verificați compatibilitatea cu acumulatorii Dvs.
_x000D_
_x000D_
| Model | Timp de încărcare capacitate C5 | ||
|---|---|---|---|
| Redresoare HF IP 67 – Seria NEOS | |||
| NEOS 24V, 10A | 80Ah | 100Ah | 120Ah |
| NEOS 24V, 15A | 120Ah | 150Ah | 180Ah |
| NEOS 24V, 20A | 160Ah | 200Ah | 240Ah |
| NEOS 24V, 25A | 200Ah | 250Ah | 300Ah |
| NEOS 24V, 30A | 240Ah | 300Ah | 360Ah |
| NEOS 24V, 35A | 280Ah | 350Ah | 420Ah |
| NEOS 24V, 40A | 240Ah | 320Ah | 400Ah |
| NEOS 24V, 50A | 400Ah | 500Ah | 600Ah |
| NEOS 36V, 20A | 160Ah | 200Ah | 240Ah |
| NEOS 36V, 25A | 200Ah | 250Ah | 300Ah |
| NEOS 36V, 30A | 240Ah | 300Ah | 360Ah |
| NEOS 36V, 50A | 400Ah | 500Ah | 600Ah |
| NEOS 48V, 30A | 240Ah | 300Ah | 360Ah |
| NEOS 48V, 35A | 280Ah | 350Ah | 420Ah |
| NEOS 48V, 50A | 400Ah | 500Ah | 600Ah |
| NEOS 48V, 80A | 450Ah | 560Ah | 750Ah |
_x000D_
Acumulatori tracțiune Deep Cycle EXIDE-GNB Sonnenschein
Bateriile 12V marca Sonnenschein cu GEL sunt fabricate în Germania și sunt împărțite în două game._x000D_
_x000D_
1. Gama GF-Y, destinate pentru aplicații mobile precum scaune cu rotile electrice, scutere electrice, mașinuțe de golf, bărci electrice și alte aplicații asemănătoare._x000D_
_x000D_
2. Gama GF-V, destinate utilizărilor industriale cu regim intens. Printre aplicațiile destinate se numără cele pentru mașini de curățat pardoseli, transpalete, utilaje auto-ghidate, nacele sau platforme aeriene, mașinuțe sau autobuze electrice._x000D_
Bateriile 12V cu GEL marca Sonnenschein au ca principale caracteristici:
_x000D_
- _x000D_
- Valvă regulatoare PB-acid (VRLA)
- Nu necesită mentenanță (completare cu apă distilată)
- Siguranță intrinsecă deosebită
- Robuste, sigure și fiabile
- Autodescărcare scăzută
- 700 cicluri conform IEC 60254-1
- Gamă de 12V între 14Ah și 196Ah
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
| Tip | Tensiune nominală_x000D_ _x000D_ V | Capacitate nominală_x000D_ C5 (30 °C)_x000D_ Ah | Capacitate nominală_x000D_ C20 (30 °C)_x000D_ Ah | Lungime (l)_x000D_ maximă_x000D_ mm | Lățime (b/w)_x000D_ maximă_x000D_ mm | Înălțime (h)_x000D_ maximă_x000D_ mm | Greutate*_x000D_ kg | Terminal | Poziție terminal |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GF 06 160 V1 | 6 | 160 | 196 | 246 | 192 | 275 | 29 | A-Terminal | 1 |
| GF 06 180 V | 6 | 180 | 200 | 246 | 192 | 275 | 31 | A-Terminal | 1 |
| GF 06 180 V Q | 6 | 180 | 200 | 246 | 192 | 284 | 31.5 | F-M10 | 1 |
| GF 06 240 V | 6 | 240 | 270 | 311 | 183 | 358 | 47 | A-Terminal | 1 |
| GF 12 050 V | 12 | 50 | 55 | 278 | 175 | 190 | 19 | A-Terminal | 3 |
| GF 12 050 V G | 12 | 50 | 55 | 278 | 175 | 190 | 19 | G-M6 | 3 |
| GF 12 076 V | 12 | 76 | 86 | 330 | 171 | 236 | 28.8 | A-Terminal | 2 |
| GF 12 090 V | 12 | 90 | 98 | 513 | 189 | 219 | 36.5 | A-Terminal | 4 |
| GF 12 105 V | 12 | 105 | 120 | 345 | 174 | 283 | 37.5 | A-Terminal | 3 |
| GF 12 110 V | 12 | 110 | 120 | 513 | 223 | 219 | 45.5 | A-Terminal | 4 |
| GF 12 160 V | 12 | 160 | 196 | 518 | 274 | 238 | 62.5 | A-Terminal | 4 |
_x000D_
*Greutățile pot prezenta o toleranță de /- 5%
Acumulatori tracțiune Deep Cycle NBA – GEL
| FABRICANT | Cod produs | Specificatii tehnice | Dimensiuni (mm) | Greutate | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voltaj | Capacitate | L | l | h | kg | ||||
| Ah/C5 | Ah/C20 | ||||||||
![]() | 5GL3GEL | 12V | 52 Ah | 68 Ah | 278 | 175 | 190 | 22.50 | Fișă tehnică |
| 4GL12N | 12V | 85 Ah | 100 Ah | 345 | 170 | 235 | 35.10 | Fișă tehnică | |
| 4GL12NH | 12V | 105 Ah | 140 Ah | 345 | 170 | 285 | 42.70 | Fișă tehnică | |
| 3 GL 6E | 6V | 185 Ah | 240 Ah | 244 | 192 | 275 | 34.10 | Fișă tehnică | |
| MAXXI GEL | 6V | 250 Ah | 335 Ah | 305 | 180 | 365 | 54.30 | Fișă tehnică | |
Acumulatorii sunt fabricați în concordanță cu standardele europene actuale.
Avantaje:
- Acumulatorii cu gel pot funcționa în orice poziție (orientare)
- Tehnologia cu gel permite o utilizare în siguranță în orice mediu fără a fi necesare operațiuni de mentenanță (completare regulată cu apă distilată), nu emană gaze
- Au o rezistență crescută la șoc și vibrații
- Electrolit GEL (nu curge chiar dacă se sparge)
- Își revin mult mai repede decât bateriile cu electrolit lichid (acid) dacă sunt lăsate neîncărcate o perioadă mai mare de timp
- Rată de descărcare scăzută
- Recomandate pentru cicluri profunde de descărcare
Durată de viață estimată:
- 700 cicluri la 80% descărcare
Aplicații:
- vehicule electrice
- transpalete
- mașini de spălat-aspirat pardoseli
- mașini de măturat
- mașini de golf
- platforme de ridicare
- scaune rulante
- panouri solare
Acumulatori tracțiune Deep Cycle RITAR EV – AGM
| FABRICANT | Cod produs | Specificatii tehnice | Dimensiuni (mm) | Greutate | Aplicații | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voltaj | Capacitate | L | l | h | kg | |||||
| Ah/C5 | Ah/C20 | |||||||||
| EV 12-14 | 12V | 10,9 Ah | 14 Ah | 151 | 98 | 105 | 4.50 | Fișă tehnică | Scutere |
| EV 12-24 | 12V | 20,6 Ah | 24 Ah | 182.5 | 78.5 | 170 | 7.00 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-33 | 12V | 28,1 Ah | 35,4 Ah | 195 | 130 | 168 | 10.20 | Fișă tehnică | Scaune rulante | |
| EV 12-45 | 12V | 38,3 Ah | 48,2 Ah | 198 | 166 | 169 | 14.60 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-55 | 12V | 46,8 Ah | 58,8 Ah | 229 | 138 | 216 | 18.00 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-60 | 12V | 51 Ah | 64,2 Ah | 260 | 169 | 185 | 20.00 | Fișă tehnică | Scaune rulante & Mașini curățenie | |
| EV 12-75 | 12V | 64 Ah | 80,4 Ah | 260 | 169 | 218 | 23.50 | Fișă tehnică | ||
| EV 12-100 | 12V | 85 Ah | 100 Ah | 328 | 172 | 220 | 31.50 | Fișă tehnică | Mașini curățenie | |
| EV 6-205 | 6V | 180,5 Ah | 206 Ah | 260 | 180 | 264 | 29.00 | Fișă tehnică | ||
Construcția acumulatorilor este foarte solidă, iar materialele folosite oferă performanță și fiabilitate în cele mai dificile situații.
Tehnologia AGM înseamnă că bateriile sunt sigilate și nu emit gaze toxice la încărcare și nu necesită operațiuni de mentenanță.
Avantaje:
- Sunt baterii fără întreținere, nu necesită completare cu apă distilată
- Performanțe mai bune la curenți mari de descărcare / intervale scurte de timp
- Dimensiuni mai reduse
- Încărcare mai rapidă comparativ cu tehnologia clasică plumb-acid
- Nivel de siguranță ridicat, electrolitul nu curge datorită tehnologiei AGM
- Procent scăzut de autodescărcare
- Rezistență ridicată la șocuri și vibrații
- Procent scăzut de sulfatare (stratificare) datorită tehnologiei AGM
- Poate fi utilizată în orice poziție, este un acumulator etanș, electrolitul nu curge
- Emisii de gaze foarte scăzute (dacă nu este supraîncărcată)
- Performanțe ridicate la temperaturi scăzute
Durată de viață estimată:
- 700 cicluri la 80% descărcare
Aplicații:
- scutere
- scaune rulante
- mașini de curățat pardoseli
- mașini de golf
- stivuitoare
Acumulatori tracțiune Deep Cycle U.S. Battery – ACID
| FABRICANT | Cod produs | Specificatii tehnice | Dimensiuni (mm) | Greutate | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Voltaj | Capacitate | L | l | h | kg | ||||
| Ah/C5 | Ah/C20 | ||||||||
| US-12VRX155 | 6V | 172 Ah | 220 Ah | 260 | 181 | 286 | 26.00 | Fișă tehnică |
| US-2200 XC2 | 6V | 181 Ah | 232 Ah | 260 | 181 | 286 | 28.00 | Fișă tehnică | |
| US-100DIN XC2 | 6V | 199 Ah | 247 Ah | 244 | 191 | 276 | 28.00 | Fișă tehnică | |
| US-125 XC2 | 6V | 198 Ah | 242 Ah | 260 | 181 | 286 | 30.00 | Fișă tehnică | |
| US-145 XC2 | 12V | 213 Ah | 251 Ah | 260 | 181 | 302 | 32.00 | Fișă tehnică | |
| US-305 XC2 | 12V | 261 Ah | 310 Ah | 302 | 181 | 371 | 41.00 | Fișă tehnică | |
| US-L16 XC2 | 12V | 297 Ah | 385 Ah | 302 | 181 | 425 | 50.00 | Fișă tehnică | |
| US-12VRX155 | 12V | 122 Ah | 155 Ah | 355 | 179 | 289 | 39.00 | Fișă tehnică | |
| US-8VGC XC2 | 8V | 133 Ah | 170 Ah | 260 | 181 | 286 | 48.00 | Fișă tehnică | |
Toate bateriile sunt produse în SUA, trecând cele mai exigente standarde de calitate.
Modul de operare este unul clasic, cu acid, bateriile necesitând o întreținere periodică, însă răsplătind acest efort cu performanțe remarcabile.
Avantaje:
- Acumulatorii cu acid au durata de viață cea mai lungă
- Raport calitate-preț cel mai bun
- Tehnologia cu electrolit lichid (ACID) a fost testată îndelung și este ajunsă la maturitate
- Gamă largă de produse compatibile cu orice tip de aplicație
- Pot elibera o cantitate foarte mare de energie într-un interval foarte scurt de timp putând suporta curenți foarte mari
Durată de viață estimată:
- 700 cicluri la 80% descărcare
Aplicații:
- vehicule electrice
- transpalete
- mașini de spălat-aspirat pardoseli
- mașini de măturat
- mașini de golf
- platforme de ridicare
- scaune rulante
- panouri solare
Redresoare încărcare acumulatori TCE – NEOS
Producătorul TCE s-a remarcat prin produse inovatoare, foarte fiabile și eficiente energetic. Toate redresoarele sunt de tipul High Frequency, ceea ce se traduce prin: dimensiuni reduse (pot fi integrate în utilaje), randament ridicat și usurință în utilizare._x000D_
Avantaje:
_x000D_
- _x000D_
- Tehnologia avansată care încorporează dispozitive IGBT și MOSFET pentru frecvențe mai mari
- Controlul precis al încărcării și al curentului de ieșire, cu selectarea diverselor profiluri de încărcare pentru a preveni supraîncărcarea
- Controlul foarte eficient al puterii înseamnă costuri electrice mai mici
- Dimensiuni mai mici și mai ușoare în greutate decât încărcătoarele standard
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Durată de viață estimată:
_x000D_
- _x000D_
- 700 cicluri la 80% descărcare
_x000D_
_x000D_
MENȚIUNE:
_x000D_
- _x000D_
- la alegerea redresorului verificați compatibilitatea cu acumulatorii Dvs.
_x000D_
_x000D_
| Model | Timp de încărcare capacitate C5 | ||
|---|---|---|---|
| Redresoare HF IP 67 – Seria NEOS | |||
| NEOS 24V, 10A | 80Ah | 100Ah | 120Ah |
| NEOS 24V, 15A | 120Ah | 150Ah | 180Ah |
| NEOS 24V, 20A | 160Ah | 200Ah | 240Ah |
| NEOS 24V, 25A | 200Ah | 250Ah | 300Ah |
| NEOS 24V, 30A | 240Ah | 300Ah | 360Ah |
| NEOS 24V, 35A | 280Ah | 350Ah | 420Ah |
| NEOS 24V, 40A | 240Ah | 320Ah | 400Ah |
| NEOS 24V, 50A | 400Ah | 500Ah | 600Ah |
| NEOS 36V, 20A | 160Ah | 200Ah | 240Ah |
| NEOS 36V, 25A | 200Ah | 250Ah | 300Ah |
| NEOS 36V, 30A | 240Ah | 300Ah | 360Ah |
| NEOS 36V, 50A | 400Ah | 500Ah | 600Ah |
| NEOS 48V, 30A | 240Ah | 300Ah | 360Ah |
| NEOS 48V, 35A | 280Ah | 350Ah | 420Ah |
| NEOS 48V, 50A | 400Ah | 500Ah | 600Ah |
| NEOS 48V, 80A | 450Ah | 560Ah | 750Ah |
_x000D_
Pe scurt: Acumulatorul este piesa care decide cât lucrează efectiv o mașină între două încărcări, iar redresorul potrivit îi dublează durata de viață. Categoria cuprinde 5 produse.
Un acumulator de tracțiune Deep Cycle este o baterie construită pentru cicluri profunde de descărcare, care alimentează motoarele utilajelor electrice: mașini de spălat-aspirat pardoseli, mașini de măturat, transpalete, platforme de ridicare sau mașini de golf. Acumulatorii NBA, RITAR EV și U.S. Battery au o durată de viață estimată de 700 de cicluri la 80% descărcare.
Ce diferență este între acumulatorii GEL, AGM și cu acid?
Diferența ține de întreținere și de construcție. Acumulatorii GEL NBA pot funcționa în orice poziție, nu necesită completare cu apă distilată, nu emană gaze, iar electrolitul nu curge nici dacă bateria se sparge. Acumulatorii AGM RITAR EV sunt sigilați, fără întreținere, se încarcă mai repede decât cei plumb-acid clasici și au performanțe bune la curenți mari. Acumulatorii cu acid U.S. Battery, produși în SUA, necesită întreținere periodică, dar pot elibera o cantitate foarte mare de energie într-un interval scurt.
Ce avantaje are un redresor de înaltă frecvență?
Redresoarele TCE NEOS sunt toate de tip High Frequency, ceea ce înseamnă dimensiuni reduse — se pot integra în utilaje —, randament ridicat și ușurință în utilizare. Folosesc dispozitive IGBT și MOSFET, controlează precis încărcarea și curentul de ieșire, cu profiluri de încărcare care previn supraîncărcarea, iar controlul eficient al puterii reduce costurile cu energia. Seria NEOS are clasa de protecție IP 67 și variante de 24, 36 și 48 V, între 10 și 80 A.
Cum se stabilește prețul acumulatorilor și al redresoarelor?
Prețul se stabilește prin ofertă personalizată, după tensiunea, capacitatea și numărul de acumulatori de care are nevoie utilajul. Adăugați produsul în lista de ofertă și trimiteți solicitarea de ofertă, cu modelul mașinii de curățenie, sau contactați echipa Komarom prin telefon ori email. Pentru utilajele cumpărate de la Komarom, serviciul post-vânzare asigură și piese de schimb și consumabile.
Cum se alege acumulatorul potrivit pentru un utilaj?
Se pornește de la tensiunea și capacitatea cerute de utilaj și de la spațiul din compartimentul bateriei. Apoi se alege tehnologia: GEL sau AGM, fără mentenanță, ori acid, cu întreținere periodică. La final se alege redresorul: pagina redresoarelor TCE – NEOS menționează că la alegerea redresorului trebuie verificată compatibilitatea cu acumulatorii. De exemplu, NEOS 24V, 30A încarcă acumulatori de 240Ah, 300Ah sau 360Ah, în funcție de timpul de încărcare.
Pentru cine sunt potriviți acumulatorii de tracțiune Deep Cycle?
Sunt potriviți pentru proprietarii de mașini de spălat-aspirat pardoseli și mașini de măturat, dar și pentru transpalete, platforme de ridicare, stivuitoare, vehicule electrice și mașini de golf. Gama GF-V Sonnenschein este destinată utilizărilor industriale cu regim intens, iar RITAR EV 12-100, de 12V și 100 Ah, este recomandat pentru mașini de curățenie. Utilajele care folosesc acești acumulatori sunt în categoria mașini de spălat-aspirat pardoseli.
Ce limite au acumulatorii de tracțiune?
Toți acumulatorii din categorie au o durată de viață estimată de 700 cicluri, iar acumulatorii U.S. Battery cu acid necesită întreținere periodică. Greutatea contează la montaj: RITAR EV 12-14 cântărește 4.50 kg, iar NBA MAXXI GEL 54.30 kg. Dimensiunile diferă și ele, de la 151 mm lungime (EV 12-14) la 518 mm (GF 12 160 V), de aceea se verifică spațiul din utilaj înainte de comandă.
Ce exemple concrete de acumulatori există pentru mașinile de curățenie?
RITAR EV 12-100 are 12V, 100 Ah la C20 și 31.50 kg. Sonnenschein GF 12 105 V are 12 V, 120 Ah la C20 și 37.5 kg. NBA 4GL12NH are 12V, 140 Ah la C20 și 42.70 kg, iar U.S. Battery US-145 XC2 are 12V, 251 Ah la C20 și 32.00 kg. Pentru încărcare, redresoarele TCE – NEOS acoperă tensiuni de 24V, 36V și 48V, cu curenți de la 10A la 80A.
Care e diferența dintre modelele din categoria Acumulatori și redresoare?
Lista de mai jos cuprinde cele 5 produse afișate în categoria Acumulatori și redresoare, fiecare cu legătură către pagina produsului, unde sunt publicate specificațiile lui, ca să puteți compara produsele înainte de a solicita o ofertă pentru varianta potrivită aplicației.
| Produs | Tehnologie | Tensiune | Capacitate (Ah/C20) | Durată de viață estimată |
|---|---|---|---|---|
| Acumulatori tracțiune Deep Cycle EXIDE-GNB Sonnenschein | GEL, valvă regulatoare PB-acid (VRLA) | 6 V și 12 V | de la 55 (GF 12 050 V) la 270 (GF 06 240 V) | 700 cicluri conform IEC 60254-1 |
| Acumulatori tracțiune Deep Cycle NBA – GEL | GEL | 6V și 12V | de la 68 Ah (5GL3GEL) la 335 Ah (MAXXI GEL) | 700 cicluri la 80% descărcare |
| Acumulatori tracțiune Deep Cycle RITAR EV – AGM | AGM | 6V și 12V | de la 14 Ah (EV 12-14) la 206 Ah (EV 6-205) | 700 cicluri la 80% descărcare |
| Acumulatori tracțiune Deep Cycle U.S. Battery – ACID | acid (electrolit lichid) | 6V, 8V și 12V | de la 155 Ah (US-12VRX155) la 385 Ah (US-L16 XC2) | 700 cicluri la 80% descărcare |
| Redresoare încărcare acumulatori TCE – NEOS | redresor High Frequency, IP 67 | 24V, 36V și 48V | — | 700 cicluri la 80% descărcare |
Actualizat: 2 noiembrie 2026.
Întrebări frecvente
De ce contează redresorul potrivit?
Acumulatorul decide cât lucrează efectiv o mașină între două încărcări, iar redresorul potrivit îi dublează durata de viață. Un acumulator încărcat cu un redresor nepotrivit se degradează în luni, nu în ani.
Ce tipuri de acumulatori sunt disponibili?
Sunt disponibili acumulatori de tracțiune Deep Cycle în toate cele trei tehnologii: GEL (NBA), AGM (RITAR EV) și cu acid (U.S. Battery), plus EXIDE-GNB Sonnenschein. Pentru încărcare, gama include redresoarele TCE NEOS.
Cum aleg acumulatorul pentru mașina mea?
Spuneți-ne modelul mașinii, iar echipa Komarom vă indică acumulatorul și redresorul compatibile, astfel încât mașina să lucreze cât mai mult între două încărcări și acumulatorul să nu se degradeze prematur.
Ce gamă Sonnenschein se folosește la mașinile de curățat pardoseli?
Gama GF-V, destinată utilizărilor industriale cu regim intens, printre care mașinile de curățat pardoseli, transpaletele, utilajele auto-ghidate, nacelele și autobuzele electrice. Bateriile Sonnenschein sunt fabricate în Germania, cu GEL și valvă regulatoare (VRLA), nu necesită mentenanță și au autodescărcare scăzută, cu 700 de cicluri conform IEC 60254-1.
Unde sunt fabricați acumulatorii de tracțiune?
Depinde de marcă. Bateriile EXIDE-GNB Sonnenschein cu GEL sunt fabricate în Germania, acumulatorii U.S. Battery cu acid sunt produși în SUA, iar acumulatorii NBA cu GEL sunt fabricați în concordanță cu standardele europene actuale. Toate cele patru mărci sunt acumulatori de tracțiune Deep Cycle, pentru cicluri profunde de descărcare.
Ce acumulatori RITAR EV sunt pentru mașinile de curățenie?
Pentru mașinile de curățenie, gama RITAR EV include modelele EV 12-60 și EV 12-75, folosite și la scaune rulante, precum și EV 12-100 și EV 6-205. Modelele de 12 V au între 64,2 și 100 Ah la C20, iar EV 6-205, de 6 V, are 206 Ah. Toate sunt acumulatori AGM sigilați, fără întreținere.
Câte produse cuprinde categoria Acumulatori și redresoare?
Categoria cuprinde 5 produse.
Ce mărci găsesc în categoria Acumulatori și redresoare?
În categoria Acumulatori și redresoare sunt listate 5 produse, de la EXIDE-GNB (1), NBA (1), RITAR (1), U.S. Battery (1) și TCE - NEOS (1).







